Visací Zámek
Vytisknout

Tisk

Konec Punku?

Ivan Březina, Reflex, ročník 1997, číslo 19, strana 22 až 24

KONEC PUNKU?

Před dvaceti lety se v Anglii zrodilo generační hnutí, které odmítlo budoucnost. Jaká je jeho přítomnost?

KONEC PUNKU?

Když jsem před několika lety připravoval materiál o teplické alternativní kultuře, vypravil jsem se mimo jine i za nejmenovaným členem kultovní punkové kapely Šanov. Rebel, ktery se stal jedním z českych symbolů punkové snahy rozvrátit systém ale bohužel neměl na rozhovor o své snaze ignorovat všechny společenské konvence čas. Do panelákového bytu totiž prave stěhoval nový sektorový nábytek. "Hele, nevybavuj se tady a dávej bacha, ať neodřeš dveře," napomínala ho zvýšeným hlasem manželka.

Na jaře 1977, když vrcholily přípravy k oslavě pětadvaceti let panování anglické královny Alžbety, zazněla v Londýně poprvé rouhavá píseň skupiny Sex Pistols God Save The Queen (Bůh ochraňuj královnu). Na vlnách skándálu a provokací se tak na své vítězné tažené světem vydala jednoduchá a divoká tříakordová hudba se šokujícími anarchistickými texty, plivajícími na všechny tradiční společenské hodnoty. Objevil se nový generační hudební a životni styl - punk, hlásající pod heslem NO FUTURE, že ve staré dobré Anglii už pro mládež neexistuje žádná budoucnost. Předchazející květinová generace hippies se naivně snažila svět napravovat a spasit ho láskou. Po ztroskotání jejich snah se punkové poučili. Pochopili, že jediné, co se dá dělat, je anarchie, rezignace a provokace. O tom, jak a proč před dvaceti lety punk vznikl, se vedou dodnes spory. Podle jednech byl hudebním obrozením, očistnou reakci na vyčerpanou éru nudných artrockových oper, ktera posunula vývoj rocku dal. Podle jiných bylo jeho hybnou silou sociální napětí nezaměstnané dělnické mládeže, které v Anglii poloviny sedmdesatých let vyvolala hospodářská krize. Další hudební teoretici přísahají, že punk byl jen genialním podfukem managera Sex Pistols Malcoma McLarena. Ten si prý dobře spočítal, že si na mediálním skandálu kolem nového šokujícího stylu namastí kapsu. Ať už to bylo jakkoli, získal punk tisíce příznivců a vyděsil politiky na obouch stranách ideologické barikády. "V londýnskem klube Hell, co v preklade znamená Peklo, sa takmer všeci navzájom poznajů z bezvýsledných tlačeníc vo frontách pred sprostredkovatelnami práce," psalo se v dobovém slovenském překladu článku z časopisu Sovetskaja Rosija. "Punkovia na seba navliekli záchodovu reťaz, ostríhali si vlasy na kratko a zafarbili si ich nemožnými farbami. Su čoraz agresívnejši a rovnako nenávidia spoločnost, ktorá je príčinou ich úpadkového svetového názoru. Ale oblečenie nie je všetko. A tak dali 'maškarám' do rúk gitáry, aby upútali pozornosť podnikatelov so showbyznysom. Len keď mladí nebudú podliehat vplyvu nebezpečných 'červených' myšlienok."

Punkové Čechy

Vzpoura mladých proti společnosti otců dorazila koncem sedmdesatých let i do Československa. "S punkovými postupy tehdy u nás přišly jako první kapely Extempore, Energie G, Zikkurat a Amalgam," vzpomíná šéfredaktor časopisu Rock&Pop Vojtěch Lindauer. "Začátkem osmdesátých let se pak v Praze objevili první čeští pankáči, kteří se snažili po vzoru anglických předchůdců šokovat okolí svým zjevem. Jejich kapely měly tehdy provokativni jména. Vzpomínám si třeba na fiktivní skupinu s nazvem Mrtvá miminka."
Punk, vzniklý původně jako výraz odporu proti západní měšťácké společnosti, našel paradoxně největší zázemí na Východě, kde byl útlak ze strany státní byrokracie mnohem větší. Po obrovském úspěchu kapel, jako byla Jasná páka, Letadlo nebo FPB, si moc uvědomila, jak velké nebezpečí se objevilo. Koncem roku 1983 vychází v časopise Tribuna pod smyšleným jmenem Jan Kryzl pamflet Jaroslava Kojzara a Jiřího Janouškovce, nazvaný Nová vlna se starým obsahem. Punk je v něm představen jako ďábelský vynález západních ideodiverzních centrál, jehož cílem je kazit naši, socialistickou mládež.
Následující zákrok režimu proti nové hudbě smetl první vlnu punkových kapel. Uvolněni přišlo až v polovině osmdesatých let. Na podzim roku 1989 se na pražském Žofíně pod nazvem Punkeden uskutečnil první český punkový festival. Nad pódiem, kde zmalovaní muzikanti křičeli své texty o tom, že nic nemá cenu a budoucnost neexistuje, tehdy viselo obrovské heslo s citátem Romaina Rollanda: "Kdo chce pochopit duši lidu, musí znát jeho píseň."

Punková image

Žít životem pravověrného punkera nebylo v Čechach jen tak. Nepracovat, kašlat na systém a promenovat se po ulicích v provokativíim oblečení znamenalo vystavit se riziku trestního postihu. Skuteční pankáči by se proto podle pamětníku dali v osmdesátých letech spočítat na prstech. Pro zbytek mladých zůstal punk jen neškodnou víkendovou módou. Punkové rekvizity, které byly na Západě k dostání ve speciálních obchodech, získavali čestí pankáči, jak se dalo. "Dobrým lovištěm byly půdy, kde se daly při troše štěstí najít kožene bundy po dědečkovi," vzpomína zpěvak skupiny Visací zámek Jan Haubert. "Nejdůležitější bylo, aby měly spoustu děr a cvočků."
Největší problém představovala úprava účesu. Empirickými zkušenostmi nejprve došli k poznání, že maminčin lak na vlasy není nejvhodnější. Nešel vymýt vodou, což byl problém v případě, že bojácní pořadatelé nechtěli vymóděné punkýše vpustit do koncertního sálu či na fotbalový stadión. Jeden čas se experimentovalo s roztokem cukru. Brzy se ale ukázalo, že tudy cesta nevede - takto ošetrené barevné účesy v létě příliš lákaly včely a vosy. "Revolučnim objevem se nakonec ukázalo být obyčejne mýdlo," vzpomíná bývaly pankáč Josef Novák. "Dobrého 'čerokýze' si ale človek sám neudělal, to byla práce pro dva. Vlasy se prostě namydlily a vyfénovaly, čímž získaly tvrdost ježčích bodlin."

Punkový poeta

Hudební kritici se shodují v tom, že první skutečně dobrou českou punkovou kapelou se v roce 1981 stali tepličtí FPB. "O punku jsem se dozvěděl v roce 1979 v Praze na Jazzových dnech," vzpomína jejich někdejší kapelník Miroslav Wanek (34). "Zároveň se mi dostala do ruky první deska anglických Damned, jejichž energií nabitá hudba byla úplně jiná než ospale 'máničkovské' kapely, které jsem předtím poslouchal." Wanek, který se už tehdy pokoušel o psaní poezie, zhudebnil v FPB několik básní Mikuláška, Wolkera a Morgensterna. "'No future', slavné heslo anglických pankáčů, jsem objevil v Mikuláškově textu: 'Co jsou zde platny všechny řeči / a křik a ticho po něm, / cit, láska a lítost vždycky klečí / a listí, listíčko třese stromem.' Listí, to pro mě byly ty tisíce lidí naplněných agresí proti systému."
Zhudebňování básní českých klasiků pomohlo FPB odolat tažení statní moci proti punkovým skupinám po Kryzlově pamfletu v Tribuně. "Komise, která měla naše texty posuzovat, si neomylně vybrala Wolkerovu báseň Slepci. Omlátili nám ji o hlavu, tak úpadkový text prý nesmíme zpívat. Když jsem jim nakonec prozradil autora, málem dostali infarkt."
Exhibice, móda a snaha provokovat, která tvořila vnější stránku projevu většiny punkových kapel, Wanka neoslovily. FPB nikdy nevystupovali s 'čerokýzy' a zavíracími špendlíky v uších. "Kdybychom to udělali, nechali bychom si vlastně vnutit boj se systémem. Svět uniformních měštáků v košilkách s fízi a hřebeny v zadních kapsách mě nezajímal, kašlal jsem na něj. Kdybych si ale obarvil vlasy, stal bych se jeho součástí a nechal si vnutit stejnou uniformitu." Po svém odchodu z FPB v roce 1985 založil Wanek úspěšnou alternativní kapelu Už jsme doma, s níž se nedávno vrátil z turné po severoamerických městech. "Punk má jako způsob přístupu k světu co říci i dneska, i když ho už hudební kritici stokrát pohřbili. Jde o to vzepřít se nadvládě konformních měšťáku, nenechat se zotročit. To je ale vnitřní úkol každého člověka, ve kterém mu žádné barevné vlasy a blyskavé cetky nepomůžou."
Zatímco Wankovi FPB používali poetické jinotaje, většina pozdějších punkových kapel se už složitým šifrováním nezdržovala. Stejné myšlenky v mnohem syrovější podobě prostě zařvala do světa naplno a prvoplánově. "Topíte se v penězích, nevíte co s mocí / vy opuchlý měšťáci, pankáč na vás močí," zpívali koncem osmdesatých let jihlavští Hrdinové nové fronty. Stejná kapela zahrála na jednom ze svazackých festivalů Rockfest svou slavnou píseň o tom, že "svět se posral". Vrchol všeho si ale v roce 1988 dovolili pankáči z teplické skupiny Šanov, kteří se bůhvíjak vetřeli na festival politické písně v Sokolově. Před zraky užaslých diváků zde zazněla jejich píseň Sověty: "Chceme svobodnej stát bez Rusů / nechcem žít ve špíně a hnusu / někdo chce s nima jít k přestavbě / někdo ma nasráno na hlavě."

Punkový inženýr

"První pankáči začali na naše koncerty chodit hned někdy na jaře 1983, kdy jsme vznikli. Naplno se to ale rozjelo až s nástupem Gorbačova," vzpomína zpěvák legendární punkové kapely Visací zámek Jan Haubert (36). Paradoxem je přitom fakt, že ani jeho hlavu punkový 'čerokýz' nikdy nezdobil.
Inženýra - stavaře přivedla k punku deska Sex Pistols, která se mu dostala do ruky v roce 1978. Jejich tvrdá muzika se pro něho stala přelomovým životním zážitkem. "Když nedávno někdo v Liberci v hospodě pustil písničku od Pistolí, najednou jsem se přistihl, že tančím na stole." V Praze na škole se pak v jednom ročníku sešel s ostaními členy budoucího Visacího zámku. Ve studentském klubu na strahovských kolejích tehdy hrával Vladimír Mišík, Marsyas, Progres a další kapely. "Měli jsme z nich legraci, protože se pořád snažili cpát do svých textů Poezii. Visací zámek jsme pojali jako jejich punkovou parodii, která přežije nejvýš několik koncertů pro známe. Ohlas a pozdější popularita nás zaskočili."
I když dnes Jan Haubert mluví o tom, že na rozdíl od Západu u nás punk nebyl důsledně dodržovaným životním stylem, ale spíš sváteční módou návštěvníků koncertů, je přesvědčen o jeho nadčasovosti. "Nebylo to generační hnutí, móda, která by najednou skoncčla, ale osobní postoj. Vždycky se najdou lidi, kteří se na svět budou dívat punkově, i když třeba nebudou nosit 'čerokýze'. Dokazuje to i fakt, že na naše koncerty dnes chodí nová generace mladých pankáčů."

Punkový policajt

"Líbilo se mi nebýt stejný jako ostatní," vzpomíná na svou punkovou minulost Josef Novák (29). Jeho pravé jméno jsme se z pochopitelných důvodů zavázali utajit. Bývalý pankáč je totiž dnes kriminalistou, který ma jednom z pražských obvodů na starost 'problémovou mládež'.
Vyznavačem anarchie se stal Novák začáatkem osmdesátých let v prvním ročniíu gymnázia. Na rozdíl od Miroslava Wanka či Jana Hauberta je typickým představitelem mladých, kteří se k punku dostali přes jeho vnější, povrchní stránku. "Spolužák se začal provokativně oblékat a mě tehdy bavilo, že má problémy s policajtama a lidi na ulici mu nadávají," říká dnes s neskrývanou nostalgií v hlase.
Mladí rebelové byli samozřejmě trnem v oku mužů zákona. Pamětníci vzpomínají, že k zatčeni tehdy stačilo mít na bundě placku se znakem americké skupiny Dead Kennedys (je zajímavé, že placky ostatních punkových kapel Veřejnou bezpečnost nezajímaly). Novákův osobní rekord je sedm zatčení v jednom dni. "Policajty jsem se vždycky snažil ukecat. Nelíbilo se jim třeba, ze nosím náušnice, které nemám na fotografii v občance. Tak dlouho jsem do nich hučel, až jeden policajt druhému povídá: 'Tak ho nech, vždyť mu vlastně docela slušej'."
Hlavním shromaždištěm pražských pankáču bývala kavárna Slavie u Národního divadla. Vznikla zde celá řada slavných punkových akcí, na které dnešní kriminalista vzpomíná se smíšenými pocity. "Jednou jsme se třeba rozhodli, že přepadneme parník, na kterém hráli novoromantické kapely, a naházime jejich členy do Vltavy. Štvalo nás, že jsou jiní. Policajti nám v tom zabránili, tak jsme se opili, našlehli alnagonem a přesunuli se do bytu jednoho kluka, jehož rodiče odjeli na chatu. Mejdan dvaceti pankáčů skončil stylově: zatímco se majitel bytu ve vedlejší místnosti oddával sexuálním hrám, vytrhali někteří z nás z knih v knihovne všechny listy a s pomocí nože se podívali, čím jsou vycpány polštáře kožené sedací soupravy. Tehdy nám to připadalo hrozně anarchistický a vtipný." S odstupem patnácti let je bývalý rebel přesvedčen o tom, že opravdoví pankáči v Čechách nikdy neexistovali. "Protože za bolševika nebyl vlastně nikdo chudý, sociální důvody vzniku punku jako třeba v Anglii jsme tu neměli. Nikdo z českých pankáčů se navíc o nějakou hlubší filosofii hnutí vůbec nezajímal. Bavila nás jen vnější image, nešlo áam o nic jiného než provokovat, odlišovat se. Byla to jen móda, prostě jsme si hráli na Anglii." Novák sám je prý typickým příkladem toho, jak to tehdy s českým punkem vlastně bylo. Chodil sice na koncerty, zažil několik divokých mejdanů, ale nikdy nebydlel v kanále, nevlastnil cvičeného potkana, nepil okenu, myl si pravidelne krk a ve škole měl minimum neomluvenýh hodin.
Přirozeným vyústěním Novákovy pankáčské kariéry bylo prý to, že po gymnáziu vystudoval na pedagogické fakultě obor vychovatelství pro mravně narušenou mládež. Odborník, který dnes pořádá školení pro výchovné poradce pražských škol, je přesvedčen, že mu roky prožité v nihilistické punkové komunitě přinesly cennou sociální zkušenost. V policejní kanceláři má dnes na nástěnce mezi obrázky hledaných zločinců přišpendlenou svou vlastní fotografii z dob, kdy s barevným 'čerokýzem' na hlavě děsil pokojné občany. Popiska pod ní oznamuje, že jde o celostátně hledaného pachatele drobných krádeží. "A tady toho grázla náhodou neznáš?" ptá se zadržených mladistvých grázlíků, kteří se mu dostanou do rukou.

Reflex 19/97, str. 22 - 24, napsal Ivan Brežina
z Reflexu opsala a k zveřejnění poslala Marky

Tisk

Maximize Předprodej

Nakupujte vstupenky na koncerty Visacího zámku on-line

Maximize Merchandising

Zboží, který vám nemůže chybět

Maximize Koncerty

 • 16.4.2021 , Blansko, Přesun na 29.10.
 • 17.4.2021 , Karviná,
 • 30.4.2021 , Louny,
 • 2.6.2021 , Praha, Akropolis - open stage
 • 19.6.2021 , Svrčovec,

Maximize Novinky

Maximize Diskuzní díra

 • epeyobacazi, 2.5.2020 16:27
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis 20mg qmi.vzqi.archiv.visaci.cz.qln.rz http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • adojemubixqo, 2.5.2020 11:45
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis akm.rovu.archiv.visaci.cz.kzh.yc http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • oybegtaugu, 1.5.2020 12:48
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis jvy.wbmr.archiv.visaci.cz.tzk.bq http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • wocadikaha, 24.4.2020 07:07
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Online Cialis Coupon rhi.crha.archiv.visaci.cz.cmc.wg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • aparanokacex, 24.4.2020 02:43
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis Generic luv.lwzt.archiv.visaci.cz.ekc.za http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ajuimix, 19.4.2020 02:29
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Cialis Online pmb.kwtp.archiv.visaci.cz.try.ef http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ukoqojidu, 12.4.2020 11:59
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20 Mg Lowest Price Generic Cialis ybr.jlil.archiv.visaci.cz.gpd.uk ...
 • uzitumzelol, 12.4.2020 08:42
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - 36 Cialis Generic pvq.ugko.archiv.visaci.cz.ntj.dg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...

Maximize Hitparáda

Mongoloid0
Kapela0
Hra s dámou0
Mahulena0
Neumětel kovový0
Problémy0

Maximize Tisk

VISACÍ ZÁMEK , legendární pražská punková kapela, která zažila za minulého režimu také doby ilegality, se dnes představí od 20 hodin v sále restaurace Na Kopečku v Chranišově. Foto ... » více

Maximize Info

Nivea Visáč VZP - Visací zámek punkwork haubert - punkmarket

Visací Zámek na Netu


Spřátelený sajty

Naše pecky na

klikni a poslouchejweb design, program, db: edas © 2007 - 2011