Visací Zámek
Vytisknout

Tisk

15 let Visacího Zámku aneb myslete si co chcete

(převzato z časáku Rock & Pop č. 12/97, str. 42,43)

15 LET VISACÍHO ZÁMKU
aneb MYSLETE SI, CO CHTETE

Připravili VZ 1 - VZ 5, redakčně dorazil Jan I. Wünsch / foto archiv skupiny

Ačkoli v redakci R&P nikomu název Visací zámek nic neříkal, uvěřili jsme tvrzení, že se jedná o všeobecně známou a oblíbenou skupinu, která si nezaslouží být odbyta v rubrice Tipy & Typy. Poskytli jsme jí tedy tento prostor (čili větší, než mají v tomto čísle například Jon Bon Jovi či Creedance Clearwater Revival, případně stejný jako Led Zeppelin), ovšem s tím, že si skupina připraví článek sama. Nechť laskaví čtenáři posoudí, zda jsme učinili dobře. Anebo ještě lépe: myslete si, co chcete!


Stručná historie VZ Kterak jsme se snažili masmediálně zviditelnit Ano, to je pravda Památné výroky Jak jsem potkal Zámky Prohlášení

Stručná historie VZ

[!!, ID: !!] Hony Ušaté Torpédo, Míša Helmič Pixies a Vladimír Motýlek Savec se poprvé střetli na výcviku lyžníků po Božím hodu 1981 nedaleko Božího daru. Rozpoznavše příznivou shodu okolností, neprodleně založili akusticko-volální trio Punk Planton. Jejich jediný koncert ve strahovském klubu 007 se stal senzací toho večera. V přídavcích Míša přestříhal struny svým spoluhráčům a velel změnit účesy a styl. Toho využil Kvílivý Hroch a v hostinci Na hrádku získal za malý rumík doživotní post kytarového destruktora. Navíc k Savcovi do kruhu propadl Jiří Sweet P., majitel poloviny bicí soupravy. Skupina Visací zámek tak byla založena.

První koncert VZ se odehrál 6.12.1982 opět na strahovském kopci. Jedinou reklamou bylo velmi použité prostěradlo (obr.1) a hospodská šuškanda. Studentské publikum pozorně vyposlechlo skladby Traktor, Cigára, Stánek, Vlasta, Dopravní značky, Domovnice a Ďábelský malíř a bylo nadšeno. V druhé polovině pak VZ předvedli nyní už hity Domovnice, Dopravní značky, Vlasta, Stánek, Cigára, Traktor a Ďábelský malíř a potvrdili jejich nespornou kvalitu a kvantitu. Manažer F.E. si chrochtal a nutil k tomu i jiné.

Následovala nevratně závratná kariéra. Již za první vyhrané honoráře bylo možno v Kotcích zakoupit zánovní kabáty typu Pixus - Hubertus a kapela tak přežila zimu. Na stavební fakultě ČVUT se vitrína VZ stala magnetem, účast na přednáškách stoupala a proděkan Vosika si chrochtal. Kapela na sobě vesele pracovala a v únoru 1984 předvedla tisícihlavému davu na Žofíně exaltovaně estrádní program Harušťápapi a s naměřeným časem 2x60 minut + přídavky se stala nejdéle hrající novovlnou formací.

[!!, ID: !!] Byvší režim se snažil VZ zastavit, či aspoň přidusit. Povedlo se to částečně až nasazením (do) armády. Členové VZ byli internováni v Seredi (nyní Slovenská republika (rad)), v Dukovanech, v Temelíně a na Špilberku. Jedině jim možno děkovat za současný stav jaderné energetiky u nás.

Další vývoj, vrcholící revolucí zvonících klíčů, je dobře znám z televizního dokumentu Visací zámek 1982-2007 (obr.2).

Od roku 1990 kapela vydáva jedno album za druhým, vbrzku by mělo následovat sedmé po šestém (007 after Sex). Na nosičích všecho druhu již zpřístupnila neuvěřitelných 96 kompozic česky textovaných. Každoročně zasahuje zhruba na 50 pódiích všeho druhu, leckde pro jistotu i vícekráte. Během patnácti let své existence punkově popudila 112 předkapel a 12 pokapel, poskytla pracovní příležitost nespočtu striptérek a jednomu striptérovi. Se zanedbatelným úspěchem vydírala většinu sponzorských firem, namátkou Zetor Brno, Solo Sušice, P.M. Kutná Hora a Monitor/EMI. Další adepti se mohou hlásit na adrese Dont Prosuction, Radnické schody 7, Praha 1.


KTERAK JSME SE SNAŽILI MASMEDIÁLNĚ ZVIDITELNIT

Každý v showbusinessu působící umělec s vidinou nehynoucí slávy a tučných honorářů snaží se jakýmkoliv způsobem proniknout do masmédií. Ani nám to nedalo a dělali jsme vše pro to, abychom se přiblížili našim přece jen slavnějším idolům Sexuálním Pistolníkům, Sabbatům, Motörheadům, Brutusům, Petrovi Novákovi a v poslední řadě i skupině Alfa z N.M.n.M.

Pamětlivi toho, že i negativní reklama jest reklamou, figurovali jsme v začátcích naší existence - ať již jako skupina, či jeden každý samotný - zprvu pouze ve svodkách Státní bezpečnosti a Kriminální služby. Brzy jsme ale zjistili, že k těmto poutavým vyprávěním se běžný fanoušek dostane jen stěží, a to i v případě, že v nich vystupuje sám. I tolik populární seriál o novovlnných partách "Nová vlna se starým obsahem", pravidelně otiskovaný začátkem roku 1983 v jistém (v té době největším a nejčtenějším) plátku nás zastihl v plenkách a jeho autoři přehlédli Visací zámek s pro nás ostudným nezájmem. Vydání našeho prvního punkového singlu v tehdejším Československu Hymna šibeničních bratří/Podvedení kameloti u Supraphonu se pak v kontextu tehdejší doby jeví spíš jako chyba cenzora, než nesmělý příslib věcí příštích.

Pak přišla doba, kdy jsme se chopili holýma ruka holí, zachřestili klíčem, natočili se spícím zvukařem Tomášem Š. (přezdívaným Šípková Růženka) namísto druhého singlu první LP a začali vymýšlet nějakou mediální bombu. Ale až po vydání alba Start 02 kohosi napadlo nechat si vyrobit nažehlovací obtisky na trička a účelem jejich prodeje a naší propagace. Každý člen kapely věnoval na tuto akci celý měsíční honorář i přesto, že mnohým z nás nestačil ani na pivo. Tolik jsme tomu věřili. Jak se ale později ukázalo, výchozím materiálem pro obtisky byla guma která - po nanesení na rika, následném navlěčení téhož na tělo a upocení takto nazdobeného těla - prolnula skrz tkaninu do kůže. Při svlečení třička šla pokožka s sebou, v lepším případě zůstala na svém místě, toliko obohacena velmi těžce léčitelnou vyrážkou. Po jednoum koncertu kdesi na východě Čech jsme krabici s tímto reklamním materíálem zapimněli naložit. Od té doby si kožní lékaři tamního regionu žijí nad poměry.

Svoji pozornost jsme obrátili směrem k tiskovinám. Začal to VZ 4, řečený Kvílivý Hroch, jenž pod vlastním labelem Black Bird, vlastním nákladem - a jak se později ukázalo i vlastním prodělkem - vydal publikaci k desátým narozeninám Visacího zámku. Poté, co díky tomu zastavil svého oranžového žigulíka zvaného Žárovka a prodal pod cenou státní byt na Barrandově, aby se vyhnul vězení pro dlužníky, uchýlilij sme se k takovým finančně nenáročným praktikám, jako je bezúplatné poskytování rozhovorů komukoliv, ale hlavně sobě. Pravda, první společný slohový počin, otištěný ještě v dobách R&P formátu 3xRP (Rudé Právo - pozn. VZ), měl své nesporné kvality. Pak ale naneštěstí došlo k několika sólovým projektům na tomto poli, a zde už byla úroveň diskutabilní. Nezbylo tedy, než vzít zavděk službami profesionálních novinářů, jež jsme od sebe odháneěli a při každé příležitosti je trápili broušením našeho ostrovtipu na jejich osobách. Dopadlo to tak, že reportéři povětšinou začali trpět hrůzou z chvíle, kdy se nás budou muset na něco zeptat. Když už byli hrouzbou ztráty zaměstnání přinuceni o nás psát, radši opisovali od odvážnějších kolegů či z odborných publikací. Výjimku tvoří známý publicista Alex Švamberk, člověk znalý světa, a jedna sympatická redaktorka zemědělské rubriky novin mladoboleslavského regionu (jméno její i těch novin si už opravdu nepamatujeme), která byla vyslána na náš koncert v době, kdy pole odpočívala pod sněhem spolu se zemědělci a kravám nebylo do řeči. Oběma děkejem ze prokázanou odvahu a nebojácnost.

[!!, ID: !!] Leč vypadá to, ze se začíná blýskat na časy. Už asi rok máme díky našemu věrnému fanouškovi Martinu Edlmanovi stránku na Internetu (http://www.visaci.cz), provedli jsem punkplugged vystoupení ve Snídani s Novou na nástroje zapůjčené Vítkem Horkým z Jungmaňáku a spolu s naším novým sponzorem Frantou Sladkým chystáme konečně rozjet fanklub i s občasníkem. A tak se konečně mediálně zviditelníme totálně. Přispět by k tomu měla i chystaná celosvětová šnůra včetně zastávky v Nepálu, na níž se pilně chystáme (obr.3)


ANO, TO JE PRAVDA

(agentura Zdiboř Visák Press)
 • není pravda, že VZ3 alias Savec kdy hrál či koncertoval na harfu, nýbrž je pravda, že baskytara se mu vešla líp do autobusu MHD.
 • není pravda, že bubeník Visacího zámku VZ5 vulgo Jiří Sweet P. má pravou nohu dřevěnou, nýbrž je pravda, že staré ocelové nohy se musel zbavit, poněvadž mu vadila v plování při záchranných pracech v létě na Moravě.
 • není pravda, že současný manažer Visacího zámku Martin Dont převzal své příjmení z památného výroku "Don't production it, Martin!", který s hrůzou vykřikl Michael Jackson poté co zjistil, že M.D. převzal produkci jeho pražského koncertu a přeložil ho do klubu Mlejn, nýbrž je pravda, že se manažerovi Visacího zámku už Michael Jackson do klubu Mlejn pro samý aparát nevešel.
 • není pravda, že Visáči, nespokojení s výší prodejů svých titulů, skupují po železářstívh České republiky krumpáče a lopaty zahraniční výroby, aby mohli za trest vytunelovat firmu Monitor/EMI, nýbržje pravda, že české lopaty a krumpáče, dosud používané Visáči, nevydrží víc jak dva výbuchy hlubinných min, nastražených kolem sídla firmy Monitor/EMI najatou strážní agenturou.
 • není pravda, že Visáči jako reakci na neomluvenou neúčast Jiřího Sweet P. na Snídani s Novou dne 30.10.1997 ho z kapely vyhodili a vyhlásili konkurz na bubeníka, nýbrž je pravda, že se na konkurz nikdo nepřihlásil a tak Visáči přilezli ke křížku a k Jiřímu Sweet P.
 • není pravda, že se Visáči zrodili v lůně Vysoké školy zemědělské (jak R&P mylně informoval v čísle 11/97), nýbrž je pravda, že na VŠZ vždycky bylo lze najít nějaké to vhodné lůno.
 • není pravda, že Visáči neznají noty, nýbrž je pravda, že Visáči bezpečně rozeznají noty od hvězdičkovaní v R&P.
 • není pravda, že VZ1, řečený Hony, ztrácí - stejně jako všichni ostatní - orientaci po požití určitého množství destilátů z kukuřice, jalovce, kaktusů, pepermintu či brambor, nýbrž je pravda, že VZ1, řečený Hony, po poslední společenské události v RC U Cikána v Hradci Králové špatně odhadl souřadnice futer ložnice a při řízeném pádu ze stoje na bidlo si otevřel hlavu vesmíru dokořán.

PAMÁTNÉ VÝROKY

"Zklamali jste mě."
(VZ1 oceňuje přínos ostatních Visáčů při přípravě podkladů pro tuto dvoustranu)

"Punk's not dead, vy volové"
(VZ2 téměř při každé příležitosti)

"Ano, to je pravda"
(VZ3 v odpovědích skoro na každou otázku)

"A jeje, stojící kamion zas předjíždí stojící kamion"
(VZ4 Hroch glosuje dopravní situaci při cestě po dálnici)

"Dyť je to strašná sračka!!"
(VZ5 při hodnocení produkce všech českých a světových kapel vyjma Visacího zámku)

"Super!"
(VZ5 při hodnocení produkce všech českých a světových kapel v čele s Visacím zámkem vyjma všech ostatních českých a světových kapel)


JAK JSEM POTKAL ZÁMKY

(z vyprávění neznámého neplavce)

Šel jsem tehdy poprvé na cvičení neplavců, které se mělo odehrávat v Sibeliově ulici, ale nějak jsem zbloudil. Nezbylo než poptávat se kolemjdoucích, zvolil jsem tedy jednoho sympatického štětináče. Byl mi až podezřele povědomý, ale radu mi nedal. Navrhl tudíž, ať s ním jdu do zkušebny za roh, což jsem učinil. Tam mi teprve svitlo. Byla to zkušebna Visacího zámku! Kapela už byla shromážděna a neuvěřitelného hluku testovala nový basový harf. V koutě se povalovaly kosti bývalých manžerů, láhve od rumu a zuhelnatělé zapalovače. Na stěnách visely speciální mapy se zabodanými praporky označujícími rockové kluby (černě), country sály (zeleně) a kulturní domy (rudě). Právě k jedné takové mapě mě Štětináč dovedl a vysvětlil posunkovou řečí ostatním, že hledám Sibeliovu ulici za účelem koupání. Vladimír Motýlek ihned ožil, vypnul ten pekelný stroj a zorientoval plán buzolou. Jiří Sweet P. se zatím bleskurychle poradil s Ottovým slovníkem naučným a Zlatými stránkami. Do dvaceti minut byla ulice nalezena, ostatně shodou okolností jsme se v ní zrovna nacházeli. Motýlek Savec však popíral existenci jakéhokoliv bazénu, připustil pouze možnost menší sauny při fotbalovém stadionu. Poukázal na okolní umělé i přírodní vodoplochy a Kvílivý Hroch si povšiml nedaleké zahradní restaurace, označené na mapě symbolem kozlojelena. Všichni se pak shodli, že lepší místo pro dnešní den těžko najdu. Pak jsem jim pomohl naložit aparát a vánoční stromečky do jejich trabantu s přívěsným i postranním vozíkem, oni odfrčeli kamsi na koncert a já se vydal k hospodě. Sluníčko pěkně hřálo a ja jsem byl ten nejšťastnější kluk na světě.
Vždyť jsem potkal Zámky!


PROHLÁŠENÍ

My, členové Odborového svazu zábavních pořadatelů, ostře protestujeme proti jednání skupiny Visací zámek s.r.o. Tito umělci nám předkládají sice výhodné smlouvy, ale když je podepíšeme, žádají pak jejich plnění. Uvedeme konkrétní případy jejich nesolidního jednání:

Pořadatel z Malé Chyšky byl nucen po koncertě VZ prodat své zánovní auto Š1000MB místnímu hostinskému a to pod smluvním nátlakem.

Pořadatel z N.M.n.M. jednal se skupinou jako s malými kluky a tito pak ujeli jako malí kluci. Pořadatel Datel z Hradce Králové, nemaje náhodně hotovost, byl nucen po akrobatickém výkonu vniknout světlíkem do svého bytu a odevzdat skupině vlastní bicí.

Skupina Visací zámek také neustále poškozuje pořadatele tím, že sama nevyvěšuje plakáty, nezabezpečuje dostatečnou návštěvnost koncertů (např. vypravováním speciálních vlaků a letadel), včas a v předstihu si nezbuduje poblíž pódia šatnu a v zimním období klidně nechá poklesnout teplotu v sále i pod 40 stupňů Celsia. Kapela není ani s to zajistit slunečné počasí v případě koncertu pod širým nebem!

Členové Odborového svazu zábavních pořadatelů.

Rock & Pop čislo 12, 1997 (ročník VIII), str. 42,43

Tisk

Maximize Předprodej

Nakupujte vstupenky na koncerty Visacího zámku on-line

Maximize Merchandising

Zboží, který vám nemůže chybět

Maximize Koncerty

 • 16.4.2021 , Blansko, Přesun na 29.10.
 • 17.4.2021 , Karviná,
 • 30.4.2021 , Louny,
 • 2.6.2021 , Praha, Akropolis - open stage
 • 19.6.2021 , Svrčovec,

Maximize Novinky

Maximize Diskuzní díra

 • epeyobacazi, 2.5.2020 16:27
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis 20mg qmi.vzqi.archiv.visaci.cz.qln.rz http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • adojemubixqo, 2.5.2020 11:45
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis akm.rovu.archiv.visaci.cz.kzh.yc http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • oybegtaugu, 1.5.2020 12:48
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis jvy.wbmr.archiv.visaci.cz.tzk.bq http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • wocadikaha, 24.4.2020 07:07
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Online Cialis Coupon rhi.crha.archiv.visaci.cz.cmc.wg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • aparanokacex, 24.4.2020 02:43
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis Generic luv.lwzt.archiv.visaci.cz.ekc.za http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ajuimix, 19.4.2020 02:29
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Cialis Online pmb.kwtp.archiv.visaci.cz.try.ef http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ukoqojidu, 12.4.2020 11:59
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20 Mg Lowest Price Generic Cialis ybr.jlil.archiv.visaci.cz.gpd.uk ...
 • uzitumzelol, 12.4.2020 08:42
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - 36 Cialis Generic pvq.ugko.archiv.visaci.cz.ntj.dg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...

Maximize Hitparáda

Mongoloid0
Kapela0
Hra s dámou0
Mahulena0
Neumětel kovový0
Problémy0

Maximize Tisk

Esgmeq: My hrajeme punknroll ROZHOVOR/ Chebská skupina vydala po šesti letech existence svůj první nosič Chebská hudební skupina Esgmeq, ve složení Sochor - zpěv, Mikula - bicí, Lochman - kytara, Filka ... » více

Maximize Info

Nivea Visáč VZP - Visací zámek punkwork haubert - punkmarket

Visací Zámek na Netu


Spřátelený sajty

Naše pecky na

klikni a poslouchejweb design, program, db: edas © 2007 - 2011