Visací zámek - Info

Historie stránek Visacího Zámku

Stránky Visacího Zámku jsem se rozhodl psát potý, co jsem na Internetu objevil adresu Seznamu, kde v části hudba byly odkazy na různý hudební skupiny a zjistil jsem, že VZ tam není. Nějak během pár tejdnů hráli Visáči u nás, takže jsem se po koncertě s nima domluvil, že pokud proti tomu nic nemaj, budu jim stránku na Internetu dělat. Nic proti tomu neměli, takže jsem začal hned pracovat na tom, co a jak bych na stránky dal.

Prvotní stránky vznikly někdy v začátcích roku 1996 a byly to stránky, které neobsahovaly moc informací, prostě to byl spíš jenom takovej pokus a zkoušení. Bylo to první větší dílo, který jsem dělal. Postupně jsem dopisoval texty a nahrával z cédéčka audio ukázky, abych nabídl příznivcům co největší množství informaci. U textů byly občas někde mezery, ted jsou texty kompletní (něco jsem dopsal díky WST, kterýmu patří dík).

Nakonec se dostaly stránky do stavu, kdy obsahovaly dost informací, i když ještě nebyly kompletní, především chyběli informace o koncertech a video ukázky (ty chyběly dost dlouho - viz níže). Dokresloval jsem obrázky, doplňoval stránky, měnil barvy a fonty, vytvářel animace, až vznikla úžasná barevná patlanina.

Dalším důležitým krokem ve vývoji stránek bylo vytvoření CGI skriptů, který automaticky generovaly původní HTML stránky. Byl to sice porod, když jsem to programoval, ale určitě to za to stálo, naučil jsem se zas něco novýho a stránky taky vypadaly líp a dalo se s nima líp manipulovat. To začlo někdy tak začátkem srpna 1996.

Nakonec byly stránky hotový, až na tu hlavní, která byla sice barevná ale ... nebyla moc pěkná. Takže jsem ji změnil. Tu starou už neuvidíte, stejně tak jako další hlavní stránky, který tu byly v průběhu existence stránek.

Začal jsem kreslit v Corelu a Photoshopu obrázky (dvouletá praxe v reklamce se konečně uplatnila v něčem užitečným) a upravovat stávající stránky. Taky se mi po dlouhým shánění podařilo zjistit přímo od Visáčů termíny koncertů, takže jsem to doplnil, čímž se opět posunuly stránky obsahově o pěknej kus dopředu. Nový obrázky a stránky jsem zpřístupnil a postupem času zase měnil rozšiřoval upravoval, takže už ani nevím, kolik grafických podob tyhle stránky měly.

Další velikou změnou bylo to, že jsem přestal stránky psát ve Woknech a celý jsem to přetáhl do Un*xu (Linuxu), kde jsem to mohl rovnou lokálně testovat. Taky jsem si udělal pár skriptů na generování stránek, abych je pak už publikoval jako statický, což hodně zrychlilo zobrazování stránek.

No a s přechodem na Linux a opustěním Woken jsem potřeboval nějakej grafickej program pro Linux, abych nemusel pořád bootovat do Woken. No našel jsem ho - jmenuje se GIMP a je to program srovnatelnej s Photoshopem. Navíc je zdarma a se zdrojákama.

Kdy k čemu na těhle stránkách došlo je zaznamenaný na stránce s novinkama, kde jsou informace o nejnovějších, novějších, nových, starých a starších věcech (o nejstraších ne, to ještě stránka s novinkama neexistovala).