Visací zámek - Tisk

Zlatým hřebem Zámostí ´98 byla J. A. R. Romana Holého

(KLÁRA KUBÍČKOVÁ, Rovnost, str. 03, 08.06.1998)

Zlatým hřebem Zámostí ´98 byla J. A. R. Romana Holého

Třebíčský festival rockové kultury byl letos ve znamení tropického vedra

TŘEBÍČ. Za tropického vedra proběhl o prvním červnovém víkendu druhý ročník letního kulturního festivalu Zámostí. S vysokou hudební úrovní loňské premiéry si nijak nezadal.

Z malebných uliček židovské čtvrti se festival letos přestěhoval do areálu pod baziliku sv. Prokopa, a protože pořadatelé vloni prodělali asi 300 tisíc korun také vinou neplatících diváků, bylo letos podle jejich slov téměř nemožné dostat se na festival na černo. Program Zámostí ´98 byl bohatý: kromě hlavní scény, na které vystupovaly rockové kapely z tuzemska i zahraničí, mohli návštěvníci festivalu z hlédnout kompoziční výstavu asi dvaceti třebíčských autorů. "Většina prací je opravdu výborná, sešlo se jich ale tolik, že řada výtvarníků musela některé ze svých obrazů nechat doma," uvedl Artuš Adámek, jeden z pořadatelů. V zámeckých konírnách budou ještě dva týdny k vidění nejenom práce Ladislava Nováka, Jitky Janíkové, Miroslava Kubíčka či Josefa Kremláčka, ale také mladých začínajících autorů třebíčského regionu. Dalším kulturním vyžitím třebíčského festivalu byl filmový klub v kině Pasáž, který během pátku a soboty uvedl několik téměř kultovních snímků, mezi nimi Lovce jelenů, Bezstarostnou jízdu či rockovou operu Tommy. Hlavní scéna po dva dny hostila opravdové špičky naší rockové hudby. Pátek proběhl ve znamení alternativních kousků kapely Hypnotix, zahrál Cirkus Praha a skupina Sto zvířat. Noc uzavírali rozpačití Chinaski a kapela Pluto, která se nedávno vrátila z úspěšného turné po Kanadě.

Sobotní program zahájil třebíčský Populární Adam a jeho teplé svetry a brněnská Insania.

Třešničkou na hudebním dortu byl Visací zámek a mohl jím být i Tony Ducháček se svou skupinou Garage, který ale do areálu pod zámkem dorazil s notným zpožděním. Divácky nejpřitažlivější kapelou celého festivalu byla formace Romana Holého J. A. R., která fanoušky svým vystoupením rozhodně nezklamala a roztančila již pořádně unavené publikum. Kromě hlavní scény byl v areálu otevřen i taneční stan, ve kterém se vystřídalo na deset diskžokejů, mezi nimiž nechyběl ani známý DJ Loutka. K podobným akcím už neodmyslitelně patří i tetovací a pearcingové stany, prodej kompaktů, kazet a knih. To vše nechybělo ani na letošním Zámostí. Zda se na příští rok chystá třetí ročník největšího třebíčského festivalu, zatím pořadatelé nechtějí prozradit. Podle jejich slov nezbývá návštěvníkům, než se nechat překvapit.

KLÁRA KUBÍČKOVÁ, Rovnost, str. 03, 08.06.1998