Visací Zámek
Vytisknout

Tisk

Lou Fanánek Hagen: Když to jede, tak ať to jede!

(Ondřej Šturma, Pátek Lidových novin, str. 04, 02.06.2000)

Lou Fanánek Hagen: Když to jede, tak ať to jede!

Jeho postavu nepřehlédnete. Jeho osobnost také ne. Přemluvit ho k rozhovoru není vůbec těžké - domluvíte se s ním ve třech větách... O jeho místy rozporuplných názorech se můžete přít. Můžete s ním nesouhlasit... To je ale asi tak vše, co můžete dělat proti neoddiskutovatelnému faktu, že Lou Fanánek Hagen i se svým "branickým bigbítem" zvaným Tři sestry je tady už patnáct let - a zatím jede... ,,

* Vaše jméno se v médiích objevuje poměrně často - nedělá vám problémy se k čemukoliv vyjádřit, často jste oslovován tiskem a ochotně glosujete a komentujete...

No, ono to není vždycky tak, že bych se někam dral. Párkrát jsem se sice omluvil, že třeba do dívčích magazínů nemám co říct, ale jinak jsem kdykoliv k sehnání na mobilu, takže ochotně vždycky řeknu svůj názor, který na většinu věcí mám.

* Je něco, co byste chtěl komentovat sám od sebe?

To by ale bylo na samostatný příběh: já se teď těžko sžívám s postupující globalizací. Nemyslím, že bych patřil do typické vrstvy lidí proti globalizaci, ale objevuje se tu společný nepřítel, takže to vypadá, že na tom budem všichni stejně biti. Kromě pár lidí, kterým se podaří překabátit. Jak Češi umějí dlouhá léta přežít v porobě, tak vždycky potřebují svého nepřítele. Nebude to teď ale z Německa, jak se domnívá Vladimír Körner, ale přijde to z unie. Dopady se však dají zatím jenom tušit.

* Takže asi nejste příznivec sjednocené Evropy...

To právě nejsem, protože to je všechno strašně "vyčuraný". Celá EU je zase takový poměrně primitivní mlýnek na peníze, aby bohatí byli ještě bohatší a chudí ještě chudší. To, jak se říká, že nám třeba dali peníze na dálnice, je silně krátkozraké. Sice pojedeme za babičkou do Plzně po nové dálnici rychleji, ale ten hlavní důvod je, aby se rychleji obracelo zboží. Aby to přes tu tranzitní zemi jen svištělo. Nebo jak říkal Klaus v O stravě studentům na majáles, že nikdo nebude spěchat s přijetím republiky do unie, protože všechny ty hlavní výhody ty členské státy už mají: otevřený trh a tak. Jenže v momentě, kdy nás přijmou, nám budou muset - já to říkám všechno velmi laicky - dát takový ten balík peněz, co se dává novým státům, aby se vyrovnaly v důležitých oblastech úrovni Evropské unie. No, a s tím už ale není třeba spěchat, že? Kdybych byl ekonom, tak na to budu mít pregnantnější názor, ale občas mi to přijde - i z toho pocitu svázanosti s rodnou zemí - takové podivné.

* Jste vlastenec?

Já si myslím, že ano, ale to je tak široký pojem, že je asi podstatné, aby to bylo vidět na nějakých konkrétních postojích.

* Tři sestry a zejména vaše osoba byly hlavně z kraje devadesátých let spojovány s rasismem...

No, to je úplně mylné. S tím jsme nikdy neměli nic společného. To vzniklo v souvislosti se skinheady, a to z toho důvodu, že jsme často hrávali s Orlíkem. Ve skupině Hagen Baden jsme sice nosili bombery, ale jak je s postupem času vidět na osobách zúčastněných, zas až tak horké to nebylo. Pak se samozřejmě mezi skinheady vytvořily frakce a jisté priority převážily nad tím prvopočátečním hnutím ještě hluboko před revolucí, tedy někdy v osmdesátém sedmém osmém - v období, které přece bylo o něčem jiném... Tenkrát jsem dostával třeba i pokuty od kapelníka a od zbytku souboru za to, že mám krátké vlasy nebo tak. Ta kapela se vždycky vnitřně snažila nemít s tím nic společného a přes moji osobu to bohužel schytal celý soubor.

* Jaký vy osobně tedy máte postoj k lidem "nebílé" pleti, jaký je váš názor na otázku uprchlíků, přistěhovalců?

To jsou ale minimálně dvě otázky, které se nedají směšovat. V případě uprchlíků a přistěhovalců - i kdyby byli bílí jako tvaroh, měli blond vlasy a vůbec všechny árijské rysy, abych to odrazil trošku s humorem - je třeba si tu otázku položit jinak: Má ta daná země na to, aby hostila uprchlíky? Ano, my jsme v minulosti také utíkali, takže bychom... Ale je to celé složitější. Já žádnou přímou zkušenost nemám. Ale viděl jsem například v televizi, jak si občané v oblastech, kde se nacházejí uprchlické tábory, stěžují na různé krádeže, drobné "čórky" a podobně. Samozřejmě to pramení z majetkové situace oněch uprchlíků, jenže na druhou stranu je třeba vždycky zvážit, kdo je tomu státu prospěšnější. Zda ten občan, zatížený daněmi, nebo uprchlík... Ovšem - opět jsme u té unie - stát se musí zalíbit Bruselu a žabímu ksichtu Verheugenovi postojem k uprchlíkům... Já na to jednoznačný názor nemám. Jinak obecně - s lidmi barevné pleti problém nemám žádný. Jen jednu takovou "českou" bych doplnil, a to, že by bylo lépe, kdyby byli u sebe a my také u sebe.

* Je rozdíl mezi Lou Fanánkem Hagenem a ing. Františkem Moravcem?

Ne, já myslím, že vůbec. Ono je to spíš mnohdy zajímavost. U mě to nikdy nejelo na dvě poloviny. Já jsem dělal státnici rok po revoluci a ve stejnou dobu jsme už vydávali desku. Tak jsem jenom zapadl do té sféry porevoluční, jako že se začíná jezdit, vydávají se desky, točí klipy a tak. Nikdy to nebylo tak, že bych musel chodit do práce a vedle ještě dělal tohle. V devadesátém jsem ještě zkoušel různě podnikat ve stavebnictví, když už jsem na to měl školu, takže jsem asi tři měsíce byl za inženýra. Od té doby ale nic. Jenom minulost nějakého školství.

* Jste ženatý, máte tři syny. Jak se daří vašemu rodinnému životu?

Děkuju, dobře... Občas, tedy minimálně, jim asi musí vadit moje náruživost v popíjení alkoholu. Ono se to vždycky tak nějak utrhne, třeba u příležitosti nějaké desky, a já mám pocit, že je potřeba pít tři dny v kuse. A mezitím třeba takové ty výlety na kole. Zvlášť když začne být teplo - kolo, rybník, vinné střiky, muzika... Ale to jsou drobnosti. Pak je potřeba pilnou prací všechno dohnat. Jen občas mívají o mě strach, že mě třeba "trefí". To když mám nějaký vnitřní pocit, že musím neustále řádit, a zároveň všechno stihnu a ono je to na úkor všeho: odpočinku, spánku a zdraví... Musím to ale zaklepat, je to pořád dobrý! Když to jede, tak ať to jede! Kdo ví, co bude za pár let.

* Vaše kapela Tři sestry v těchto dnech oslaví patnáct let od svého vzniku...

Patnáct let a k tomu se váže naprosto celé naše letošní konání. Připravili jsme desku našich "best of" a před čtrnácti dny jsme k ní dotočili i čtyři úplně nové bonusy. Je mezi nimi i coververze jedné staré písničky, kterou máme hodně rádi - Devadesát devět balonků od Neny. Udělali jsme ji ale po sestrovsku, s harmonikou. Je to vlastně taková naše nostalgie za mládím, které bylo spjato s východním Německem - gumoví vojáčci nebo jak jsme jezdili na tábory k tomu ledovému moři, kde bylo takhle... (při rozhovoru venku vydatně pršelo a na květen bylo velmi chladno - pozn. red.). Další akcí je pak 10. června velký koncert v Praze na Štvanici. Budou tam s náma kapely, co se Sestrami hrávaly dřív, nebo hrají teď, prostě kamarádi: např. Visací zámek, Našrot, Plexis, Lety mimo, Prohrála v kartách a další.

* Tři sestry jsou pro vás tou nejdůležitější aktivitou?

Okolo nich se to celé točí, protože to tak nějak nejdéle trvá a funguje dobře. Poslední přišel do kapely kytarista Cvanc, a to už je tři a půl roku. Hrajeme padesát šedesát vystoupení do roka a už jenom díky tomu jsme sehraní.

* Tři sestry čas od času udělají nějakou tu předělávku - třeba Devadesát devět balonků od Neny. Jaký vlastně máte vztah k revivalům a comebackům? Proč myslíte, že na našem trhu zase slaví takový úspěch třeba Michal David?

To je zajímavá věc. Ono je to celé okouknuté z venku, kde ty comebacky už frčí nějakou dobu. Některé jsou dobré, některé míň. Navíc je oživují mladé kapely, které použijí třeba jenom část jejich písniček. Ta hudba je teď taková, že to tak má asi být. Tady se to pak v podstatě ofotí... Navíc lidi si tímhle způsobem vracejí dětství. Je to nostalgická záležitost. My tu Nenu a Devadesát devět balonků máme z doby, kdy nám bylo sedmnáct. To byly bezstarostný časy. Stejné je to s Michalem Davidem. C éčka jsou prostě nezapomenutelný.

* Průzkum trhu ale ukazuje, že daleko nejširší skupina konzumentů podobných comebacků je rozhodně mladší než i ti nejmladší pamětníci. Navíc zmíněný Michal David například uspěl nejen s reedicemi, ale i s novinkami...

Tak na to už jsem krátkej. To jsem netušil. Že bychom tu měli nedostatek nového, mladého elánu? Já to pochopil, že se konečně vydaly na kompaktu ty starý věci, lidi že to z nostalgie a sentimentu nakoupili, dostalo to zlatou desku a hotovo. No, je to taneční...

* Jaká je situace na českém hudebním trhu z pohledu jeho aktivního účastníka?

Vážná, nikoliv však zoufalá. Ono je to jedno s druhým: desky jdou sice čím dál hůř na odbyt, protože vydavatelství držejí strašidelné ceny, které jsou na úrovni cizích. Což oni vysvětlují tak, že přece domácí scéna není o nic horší. Jenže pak tu chybí ten marketing, co mají kapely venku... Na druhou stranu ale s novými, a především dostupnými technologiemi, jako je MP3 na internetu nebo vypalování cédéček, rostou možnosti, jak hudbu dostat mezi lidi.

* Internetová stránka Tří sester je velice pečlivě vedená a propracovaná. Máte kladný vztah k moderním komunikačním technologiím?

Já to mám rád. Jako uživatele mě všechny tyhlety novinky zajímají. Ten sesterský web dělá náš kamarád Karel, což je mladý kluk - je mu dvacet - a navíc náš velký fanda. Já jsem si koupil knížku o vytváření internetových stránek, abych aspoň věděl, jak se to dělá.

* Na reklamním poli jste známý autorstvím série sloganů na spoření s liškou. Předpokládám, že nezůstalo jen u toho.

Z písňových parafrází jsou teď ode mě aktuální Žlutá je dobrá pro Lipton - nazpíval to Ondřej Hejma - a také Modlitba pro Martu pro Jihočeské mlékárny, za což dokonce agentura získala Zlatého louskáčka.

* Před dvěma lety jste měl také účinkovat v muzikálu Vlčí srdce, který skončil krachem...

Přišli za mnou jako že muzikálová parta a že by mě potřebovali. Tak jsem jim říkal, že z muzikálového světa neumím nic. Tancovat vůbec, s hereckým talentem také tak nějak a můj zpěv, že by se rejstříkem mohl odlišovat od toho Tří sester? Jako parodie by to možná mohlo být zajímavé. Nakonec jsem do toho šel, protože jsem zrovna nutně potřeboval prachy. Pak jsem také zjistil, že tam mám být z celého ansámblu za největší hvězdu, což jsem si říkal, že je nějak málo. A navíc ten muzikálový přetlak, jaký v té době byl... Kdyby to mělo aspoň dobrý příběh, aby bylo, co hrát. Jenže tady byl bohužel nejdříve nápad vydělat na muzikálu a pak se teprve doplňovali lidi, libreto, hudba... Bylo to znát. Lidi se nějak nedali ošálit, a navíc byl pak ještě problém se sponzorem, takže to asi po třech nedělích hraní kleklo.

* Publicisti a hudební kritici byli vždy Třem sestrám vcelku nakloněni, ale Šmouly vám předhazoval kdekdo...

Mně to nikdy nevadilo a nikdy mi nepřišlo, že je na tom něco špatného. Je to práce, a navíc mě to baví dělat víc než některé jiné věci. Třeba texty pro bigbítové kapely, které mají představu, že by měly zpívat o něčem závažném, aby to bylo opravdové... Nebo naopak pro popíkové hvězdy - některý vývoj textu vůbec zase neskousnou. Cynismus, nadsázka, to prostě nechtějí, aby to nikoho neurazilo a aby se to dalo vysílat. To je mnohem těžší než dělat legrační jednoduché šmoulí říkánky. Navíc k písničkám, které byly původně o vztazích, jako je láska, to byl pěkný kontrast.

* Mají vaše texty pro šmoulí sérii nebo Těžkej Pokondr blíž k reklamním sloganům, nebo ke Třem sestrám? Přece jen jde o práci na objednávku.

Je to spíš zase třetí strana trojúhelníku. Když děláte reklamní texty, musíte ctít klienta, cílovou skupinu a všechny ostatní atributy, které musí slogan splňovat. U Šmoulů nebo u Pokondrů si můžu dovolit menší srozumitelnost. Nejvíc si samozřejmě můžu dovolit díky jejich svébytnosti u Sester. Můžu klidně někde použít třeba jména z našich historek. To bylo u Sester vždycky. Lidi jsou spíš potěšeni, když si můžou domýšlet, o kom je asi řeč, protože mnohé ty postavy se v našich písničkách vracejí. U Pokondrů je ta práce ale o velký kus lepší a zajímavější než Šmoulové nebo co jsem dělal Gottovi, Csákové nebo Bílé. Jen je jasné, že by to nemělo být moc vulgární ani moc drsný a nemělo by to nic řešit, což je ideální. Jsou to jen takové historky, a to mě teď baví nejvíc.

* * *

Lou Fanánek Hagen (33) se narodil jako František Moravec. Babička mu v dětství říkala zdrobněle Fanánku, což se ujalo i u jeho kamarádů. On pak jen tuto přezdívku v pubertě doplnil z každé strany o jména svých oblíbenců - zpěváků Lou Reeda a Niny Hagen. Později vystudoval stavební fakultu na ČVUT.Od roku 1985 působí jako frontman hudebního "souboru kreténů" z pražského Braníka. Vydali devět alb. Kromě toho ještě v letech 1991-1993 natočil dvě desky s vlastním projektem Hagen Baden a v roce 1994 pak s kolegou z branické party Františkem Sahulou kolekci Stará Kovárna. Napsal také dvě knihy - vzpomínkovou Tak to bylo, tak to je (1995) a pak Zdravý kořínek aneb Fanánkova dieta (1998). Je autorem tří set písňových textů (mimo jiné i pro Karla Gotta s Lucií Bílou) a reklamních sloganů. Je ženatý,má tři syny.Ondřej Šturma, Pátek Lidových novin, str. 04, 02.06.2000

Tisk

Maximize Předprodej

Nakupujte vstupenky na koncerty Visacího zámku on-line

Maximize Merchandising

Zboží, který vám nemůže chybět

Maximize Koncerty

 • 19.3.2021 , Hraštice,
 • 20.3.2021 , Bavorov,
 • 26.3.2021 , Olomouc,
 • 27.3.2021 , Ostrava,
 • 16.4.2021 , Blansko,
 • 17.4.2021 , Karviná,
 • 30.4.2021 , Louny,
 • 2.6.2021 , Praha, Akropolis - open stage

Maximize Novinky

Maximize Diskuzní díra

 • epeyobacazi, 2.5.2020 16:27
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis 20mg qmi.vzqi.archiv.visaci.cz.qln.rz http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • adojemubixqo, 2.5.2020 11:45
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis akm.rovu.archiv.visaci.cz.kzh.yc http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • oybegtaugu, 1.5.2020 12:48
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis jvy.wbmr.archiv.visaci.cz.tzk.bq http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • wocadikaha, 24.4.2020 07:07
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Online Cialis Coupon rhi.crha.archiv.visaci.cz.cmc.wg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • aparanokacex, 24.4.2020 02:43
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis Generic luv.lwzt.archiv.visaci.cz.ekc.za http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ajuimix, 19.4.2020 02:29
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Cialis Online pmb.kwtp.archiv.visaci.cz.try.ef http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ukoqojidu, 12.4.2020 11:59
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20 Mg Lowest Price Generic Cialis ybr.jlil.archiv.visaci.cz.gpd.uk ...
 • uzitumzelol, 12.4.2020 08:42
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - 36 Cialis Generic pvq.ugko.archiv.visaci.cz.ntj.dg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...

Maximize Hitparáda

Mongoloid0
Kapela0
Hra s dámou0
Mahulena0
Neumětel kovový0
Problémy0

Maximize Tisk

VISACÍ ZÁMEK: Sex (Monitor) kritika a recenze J. Špuláka Po nějakém extra sexu není sice na novém albu Visacího Zámku ani vidu, ani slechu, nicméně zaznamenává jeden poměrně zásadní posun. Termín sex se vetklo ... » více

Maximize Info

Nivea Visáč VZP - Visací zámek punkwork haubert - punkmarket

Visací Zámek na Netu


Spřátelený sajty

Naše pecky na

klikni a poslouchejweb design, program, db: edas © 2007 - 2011