Visací zámek - Tisk

Loňský vítěz Petr Zelenka přijel znovu na plzeňskou filmovou přehlídku

(Pavlína Fechterová, Lidové noviny, 22.4.1998, str. 10)

Loňský vítěz Petr Zelenka přijel znovu na plzeňskou filmovou přehlídku

PLZEŇ (zpravodaj LN)- Vítěz loňského Finále Petr Zelenka, jehož úspěšný film Knoflíkáři festival zahájil, uvedl včera v malém sále i své krátké filmy: Genus Miroslava Plzáka, Sběratel hlasů, Jak se žije komparsistům, Visací zámek 1982-2007 a snímek Všechno, co víte o sexu, ale bojíte se to prožít, ke kterému napsal scénář. Mezi doprovodné akce přehlídky českých filmů patřila i projekce jeho debutu Mňága-Happy End.

LN: V loňském roce jste na Finále získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka za váš debut i přesto, že byl v soutěži favorizovaný Svěrákův Kolja.
Myslím si, že rozdíl mezi Českým lvem a Finálem spočívá v tom, že zdejší soutěžní přehlídka si ještě může dovolit ocenit film, který není všeobecně považován za hit. Pro mne jsou tu letos takové filmy dva, kterým bych vítězství moc přál: Orbis Pictus (kdyby to byl debut, tak by z něho byli všichni vedle) a Cesta pustým lesem. Nebo taky Mrtvej brouk. Ale když cenu získáme my, tak mě to bude hrozně těšit.

LN: Mluví se o filmové realizaci úspěšného divadelního představení Hvězdy na vrbě, kterou připravujete s režisérem Romanem Vávrou. V jaké fázi se projekt nyní nachází?
Hvězdy na vrbě se nacházejí ve fázi nula, tzn. že doposud nebyla uzavřena smlouva s autory námětu a dokonce se je všechny nepodařilo lokalizovat. Některé teorie praví, že autorem je Karel David z HaDivadla, jiné, že se jedná o celý divadelní soubor. Než se toto vyjasní, nemůžeme začít pracovat na scénáři.

LN: Od listopadové premiéry Knoflíkářů v pražském kině Illusion se tamtéž film nepřetržitě hraje. Jak dlouho hodláte s touto neobvyklou strategií pokračovat?
Producent filmu Čestmír Kopecký neustále posouvá datum derniéry Knoflíkářů. V současné době jsme přesáhli hranici padesát tisíc diváků v tomto jednom kině. Chtěli jsme nabourat mýtus o tom, že se nevyplácí uvádět film v jednom kině déle než čtrnáct dní, což se nám podařilo. Teď, když nám bude někdo z kinařů tvrdit opak, tak budeme vědět, že je lhář. Po stáhnutí Knoflíkářů, pravděpodobně třináctého května, Čestmír Kopecký v Illusionu uvede Mňágu-Happy End.

LN: V květnu vychází i knižní podoba scénáře Knoflíkářů...
Dnes už je film natolik ve všeobecném povědomí lidí, že jsem si dovolil vydat původní verzi scénáře (verze z června 1996), a umožnit tak divákům srovnání výsledku a záměru. Nemám rád zpětné přepisy filmů do knih a toto považuji za férovější přístup. Ať čtenáři pochopí, že tvorba filmu je skutečně kolektivní tvůrčí proces.

LN: Čím nás překvapíte v budoucnosti?
Moji další tvorbu by mohl vážně ohrozit protidrogový zákon, protože nejsem alkoholik jako většina lidí, kteří ho prosazují. Na druhou stranu se ale umělci tvoří lépe ve společnosti, která je nespravedlivá a totalitní.

Pavlína Fechterová, Lidové noviny, 22.4.1998, str. 10