Visací Zámek
Vytisknout

Tisk

Energie na počkání

(Robert Břešťan , Týden, str. 86, 16.10.2000)

Energie na počkání

Hosté tanečních klubů, manažeři, mladí a úspěšní - pijí energy drinky

Kreslená postavička znaveně klesá k zemi a zůstává ležet. "Padáte únavou?" ptá se slogan jednoho z výrobců energetických nápojů. "Chce to energii," zní odpověď. A postavička pije, hbitě vstává a tančí a tančí...

Světla blikají, hudba duní, lidé na parketu se zmítají ve zběsilých rytmech. Mezi životabudiče (ty legální), kterými se při tanci posilňují, patří energetické nápoje. Lépe řečeno energy drinky. Na diskotékách a v tanečních klubech jdou na dračku. "Jo, určitě pomáhají. Jednak jsou sladké, jednak jsou v nich povzbuzující látky a člověk rychle vstřebá energii, která je v nich obsažena," říká pravidelný návštěvník tanečních klubů František Pleva. "Ale moje zkušenost je taková, že stačí pít vodu nebo jen džus, a ikdyž se nepije nic, tak se to dá zvládnout... Ovšem je tu riziko dehydratace, zvlášť v kombinaci s drogami, zejména s extází." Právě na následky dehydratace po požití této drogy zemřelo nedávno v Anglii několik mladých lidí.

Jsem proti

Popíjení energy drinků prodlužuje duševní a fyzickou aktivitu; tanečníci se však fyzicky vyčerpávají a ztrácejí tekutiny, které pak špatně doplňují. "Jsem v zásadě proti těmto nápojům. Pít to při fyzické námaze je zbytečné. Lidé sice mají pocit, že je to osvěžilo, ale kdyby tohle pil třeba maratonec při závodu, tak by nikdy nedoběhl," říká MUDr. Bedřich Nejedlý. Věra Krutská z marketingu společnosti vyrábějící několik druhů energetických nápojů oponuje: "Vrcholoví sportovci pijí pochopitelně jiné druhy nápojů. Na diskotéce jde ale o to, aby člověk vydržel taneční maraton. Lidé dokážou být díky tomu déle fyzicky aktivní. A navíc naše nápoje obsahují vitaminy a minerály." Doktor Nejedlý energetické nápoje v lásce příliš nemá. Oko je ochoten přimhouřit u řidičů, když musí jet dlouho bez přestávky. Energetické nápoje mají totiž schopnost oddálit na 45 až 60 minut únavu a mikrospánek. Pak naopak přijde ještě větší útlum než předtím. Jde prý o krátkodobé stimulans, které dodá pozornost a pocit svěžesti, ale jen na chvíli. "Je možné, že si člověk účinky jen sugeru je, protože se obejde i bez toho. Na druhé straně, když je člověk k ránu hodně unavený, tak má smysl si to dát. Účinek se totiž dostaví hodně rychle a člověk ještě nějaký čas vydrží a může si užít nějakou after party," říká "praktik" František Pleva.

Nápoj pro moderní lidi

Pocit, že koupí a konzumací moderního nápoje se staneme i my těmi moderními a aktivními lidmi, v nás utvrzují i akce, které sponzorsky pokrývají právě výrobci energy drinků. "Tyto přímé podpory různých party, klubů a sportů jsou pro nás nejdůležitější. Tam, kde jsou naši zákazníci, tam jsme i m y," shrnuje Věra Krutská. Energetické nápoje tak provázejí kupříkladu závody terénních automobilů, snowboardové exhibice na sněhu i na vodě, akrobatické skoky na lyžích, závody železných mužů Dolomit man. Pro ty, kdo více než sportu holdují zábavě až do ranních hodin, se nabízejí různé party či akademie, kde se mohou zájemci "vyučit dýdžejem". Český výrobce těchto nápojů byl se svou hudební aparaturou k vidění i na největší techno party Love Parade v Berlíně. Pravda však je, že energii na podobných akcích tanečníkům nedodávají jen energy drinky... "Je jasné, že pořádání party je forma reklamy. Ke scéně dance party to sice patří, ale ne výlučně. Kdyby to pili pankáči na punkových koncertech, za chvíli budou sponzorovat kapelu Visací zámek," říká s nadhledem František Pleva.

Alkoholický drink

Společensky tolerovanou drogou, která se však s energetickými nápoji příliš neshoduje, je alkohol. Miniaturní nápisy na obalech sice upozorňují: Nemíchat s alkoholem!, ovšem realita je jiná. "Nemají se mixovat s alkoholem, ale pochopitelně se to dělá. Nebezpečné je to v tom, že tato kombinace vystupňuje fyzickou a psychickou aktivitu, ale také potlačí zábrany a zvýší agresivitu," upozorňuje Nejedlý. Někteří výrobci už konzumentům vyšli vstříc a energy drink míchají s alkoholem rovnou. "Když si dáte panáka a na to kafe, má to pochopitelně taky větší účinek. A co se týče toho upozornění na obalu - jde v zásadě jen o doporučení. Energy drinkem s tequilou jsme jen vyšli vstříc trendu míchaných nápojů," vysvětluje Věra Krutská. "Na druhou stranu je lepší, když se pije už takto hotový nápoj, než když se smíchá panák alkoholu s energetickým nápojem až u baru. Je tam totiž mnohem méně alkoholu, spíš pro chuť," dodává.

Mládí vpřed

Mladým lidem vycházejí výrobci vstříc i jinak. Lákadlem pro "angažovanou mládež" může být i informace, z jakého materiálu je vyroben obal nápoje. "Obalem je speciální, plně recyklovatelná ALU plechovka s trhacím víčkem o hmotnosti pouhých 10 gramů. Jsme dosud jediným výrobcem plnícím do těchto obalů v rámci zemí bývalé východní Evropy," píše se na internetových stránkách českého výrobce. Co je to ale platné, když se o recyklaci těchto materiálů už dále nikdo nestará. "V posledních dvou letech já osobně už energetické nápoje nepiju vůbec, protože se snažím vyvarovat všech nápojů v nevratných obalech. Tam patří právě i hliníkové plechovky," vysvětluje "odpadlý" zákazník František Pleva. Věkové skupině, na kterou se výrobci energy drinků zaměřují především - "aktivní lidé od 15 do 27 let" - se pochopitelně přizpůsobuje i reklama. "Energii" prodávají roztomilé kreslené postavičky, které po napití "dostávají křídla", i kontroverzní billboardy.

Žíznivý papež

V roce 1997 vzbudil rozruch plakát dvojníka papeže Jana Pavla II. (mimochodem právě v roce, kdy Českou republiku hlava katolické církve navštívila). Ten si zakrýval oči před pohledem na mladou dívku, v horní části billboardu propagujícího energetický nápoj byl slogan "Když chceš víc, než můžeš". Na radu pro reklamu se tehdy sesypaly stovky stížností. "Právě proto, že jde o výrobek netradiční, snažíme se dělat i reklamu netradičně. Chceme, aby obsahovala myšlenku, byla vtipná, ale i informovala. Kampaně se postupně měnily od šoku až k myšlence, jako třeba naše reklama s Temelínem," říká Věra Krutská. "Z energetických nápojů se vlivem reklamy stává trend. I když někdy je to lepší než nic. Manažerovi, který spěchá, ani se nenasnídá, to prospěje víc než prázdný žaludek," hledá při svém skeptickém pohledu alespoň nějaké pozitivum Bedřich Nejedlý.

Na indiánský způsob

Energetické nápoje se u nás objevily před necelými deseti lety společně s moderní taneční kulturou. Tedy alespoň ty, které si pod pojmem energy drink představíme nyní. Nápoje, které měly osvěžit (nebo naopak otupit) mysl a povzbudit tělo, jsou známy odpradávna. Důležitá byla především jejich schopnost oddálit únavu, hlad a potřebu spánku, tedy podobně jako dnes. Zejména jihoameričtí indiáni si připravovali výtažky z rostlin, jejichž složky můžeme najít i uvnitř dnešních "energetických plechovek". Kupříkladu indiánská směs z guarany obsahuje až pět procent kofeinu. Není divu, že má tento lektvar schopnost člověka doslova nastartovat. Na rozdíl od kávy je jeho působení až několikahodinové. Guaranu však nenajdeme zdaleka ve všech energetických nápojích. V těch, které se jejím obsahem mohou chlubit, je jí tak málo, že i po několika plechovkách nápoje by amazonský indián usnul jako špalek.

Konec kávy v Čechách?

Středoevropan má ale k indiánům daleko, takže mu k "nastartování" stačí nepoměrně méně. Mohou za to i další složky energy drinků. Zejména kofein, který najdeme prakticky ve všech nápojích tohoto typu. Není na něm nic zvláštního, protože kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulans na světě. Najdeme jej v kávě, čaji i v čokoládě. V povzbuzujících nápojích se jeho obsah pohybuje kolem 300 miligramů na litr - množství odpovídající šálku kávy. "Než tohle moderní pití je podle mě účinnější například dávkované popíjení čaje nebo pravidelné malé dávky slazené kávy," nevidí v energy drincích nic výjimečného MUDr. Nejedlý. Jeho slova však na úrodnou půdu asi nedopadnou. Popíjí-li člověk v klubu či na diskotéce nápoj z úzké elegantní plechovky, vypadá rozhodně více "in", než když rozvážně usrkává horkou kávu.

________________

Účinné látky

KOFEIN
Stimuluje centrální nervový systém, prokazatelně pozitivně ovlivňuje psychiku člověka a zvyšuje duševní a tělesnou výkonnost.

TAzminky-o-visacim-zamku-v-tisku-deniky-casakyN
Přírodní aminokyselina, zlepšuje a regeneruje svalové napětí a nervový systém, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá uvolňovat z těla škodlivé látky tím, že obnovuje zdroje energie.

L-KARNITIN
Zvyšuje výkon a látkovou výměnu, zlepšuje funkce srdce, odbourává tuky, pomáhá k znovunastavení normální pulzové frekvence.

GUARANA
Tropická vždyzelená plazivá rostlina z povodí Amazonky. Na rozdíl od kávy působí až několik hodin. Stimuluje mozkové funkce, uvolňuje kyselinu mléčnou ze svalů a tím snižuje bolest po fyzické námaze, má kladný vliv na potenci, předchází únavě, je vhodná při depresích a rekonvalescenci po dlouhých nemocech, jako prevence proti arterioskleróze, má detoxikační účinek na játra, působí na celý organismus, a je proto ideální při výkonu jakékoliv soustavné činnosti vyžadující koncentraci a schopnost okamžitě reagovat.

SCHIZANDRA
Výtažek z ovocné dužiny plodu rostliny Schizandra chinensis. Zvyšuje výkonnost a redukuje známky únavy.

MATÉ
Extrakt z listů vždyzeleného stromu Ilex paraguarensis. Obsahuje kofein - působí jako centrálně ovlivňující stimulans. V Jižní Americe je tento národní nápoj označován jako "zelené zlato indiánů". Napomáhá při redukci hmotnosti, zahání pocit hladu a žízně.

ŽEN-ŠEN
Extrakt z kořene rostliny ginseng (Radix ginseng) používaný již odedávna v léčitelském umění Dálného východu. Zeslabuje náchylnost k nemocem, zvyšuje obranyschopnost vůči vlivům životního prostředí, zlepšuje schopnost myšlení a koncentrace, zahání únavu a vyčerpanost. Zdroj: www.energydrinks.cz

Robert Břešťan , Týden, str. 86, 16.10.2000

Tisk

Maximize Předprodej

Nakupujte vstupenky na koncerty Visacího zámku on-line

Maximize Merchandising

Zboží, který vám nemůže chybět

Maximize Koncerty

 • 16.4.2021 , Blansko, Přesun na 29.10.
 • 17.4.2021 , Karviná,
 • 30.4.2021 , Louny,
 • 2.6.2021 , Praha, Akropolis - open stage
 • 19.6.2021 , Svrčovec,

Maximize Novinky

Maximize Diskuzní díra

 • epeyobacazi, 2.5.2020 16:27
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis 20mg qmi.vzqi.archiv.visaci.cz.qln.rz http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • adojemubixqo, 2.5.2020 11:45
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis Cialis akm.rovu.archiv.visaci.cz.kzh.yc http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • oybegtaugu, 1.5.2020 12:48
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis jvy.wbmr.archiv.visaci.cz.tzk.bq http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • wocadikaha, 24.4.2020 07:07
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Online Cialis Coupon rhi.crha.archiv.visaci.cz.cmc.wg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • aparanokacex, 24.4.2020 02:43
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg Cialis Generic luv.lwzt.archiv.visaci.cz.ekc.za http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ajuimix, 19.4.2020 02:29
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis Cialis Online pmb.kwtp.archiv.visaci.cz.try.ef http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...
 • ukoqojidu, 12.4.2020 11:59
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20 Mg Lowest Price Generic Cialis ybr.jlil.archiv.visaci.cz.gpd.uk ...
 • uzitumzelol, 12.4.2020 08:42
  http://mewkid.net/when-is-regylia/ - 36 Cialis Generic pvq.ugko.archiv.visaci.cz.ntj.dg http://mewkid.net/when-is-regylia/ ...

Maximize Hitparáda

Mongoloid0
Kapela0
Hra s dámou0
Mahulena0
Neumětel kovový0
Problémy0

Maximize Info

Nivea Visáč VZP - Visací zámek punkwork haubert - punkmarket

Visací Zámek na Netu


Spřátelený sajty

Naše pecky na

klikni a poslouchejweb design, program, db: edas © 2007 - 2011