Visací zámek - Tisk

Divadelní festival Mezi ploty rozšiřuje svou působnost

(pef, Lidové noviny, str. 21, 28.05.1999)

Divadelní festival Mezi ploty rozšiřuje svou působnost

PRAHA - V sobotu a v neděli proběhne v areálu psychiatrické léčebny Bohnice osmý ročník festivalu Mezi ploty. Jako každoročně diváci budou moci nejen navštívit divadelní představení amatérských i profesionálních souborů, ale i poslechnout si produkci mnoha hudebních skupin či zúčastnit se výtvarných dílen. Celkově se letos v Bohnicích objeví přes sto umělců. Z divadelních souborů na tomto festivalu vystoupí například Divadlo Komedie, Studio Y, Bohnická divadelní společnost, Hadivadlo či Dejvické divadlo. Mezi hudebníky a skupinami budou legendy české nezávislé scény, jako například Visací zámek, Vladimír Merta nebo Vladimír Mišík. Diváci uvidí i soubor mentálně postižených Vega, o němž bude režisér Václav Kučera natáčet dokument zaměřený na společné turné skupiny s kapelou Tatabojs. Jako každoročně umělci vystoupí v bohnické léčebně bez nároku na honorář a celý výtěžek z akce bude využit ve prospěch léčebny. Festival Mezi ploty podporuje myšlenku bourání hranic mezi tak zvanými "postiženými" lidmi a veřejností. "Chtěli jsme dokázat, že za ploty psychiatrických léčeben se pohybují stejní lidé jako venku, jen mají momentálně nějaký problém," říká Robert Kozler ze sdružení NedomYsleno, které akci pořádá. Dodává, že cílem festivalu je "promísit různé lidi" jak na pódiích, tak i pod nimi a že nemá smysl dělat rozdíl mezi "postiženými" a "zdravými" umělci nebo diváky.

Pořadatelé se rozhodli festival

Mezi ploty letos zorganizovat i v Brně. Tam proběhl 22. května v areálu brněnské psychiatrické léčebny Černovice a proti Praze to byla akce zatím mnohem skromnější. V dalších letech hodlají organizátoři uspořádat festival i v dalších městech - příští rok to bude v Plzni a Olomouci. Pokusí se také navázat kontakty v zahraničí. Bohnický festival Mezi ploty se koná pod záštitou UNESCO a ministra kultury. Navíc se stal součástí projektu Praha 2000, což svědčí o jeho rostoucím významu.

Co bude k vidění na festivalu Mezi ploty

Sobota od 13.00

DIVADLA: Činoherní studio Ústí nad Labem, Divadlo komedie, Jiří Suchý, Divadlo v Řeznické, Bohnická divadelní společnost

HUDBA , Plexis, Čina, Fatal Shore, Vojtěch a Irena Havlovi

Neděle od 13.00

DIVADLA: Sklep, Petr Váša, Divadlo Drak, Harrington And Kauffman The Company (USA)

HUDBA , Michal Prokop, Laura a její tygři, Jiří Stivín


pef, Lidové noviny, str. 21, 28.05.1999