Visací zámek - Tisk

Křest Haubertových Všelijakých povídek

rockmag.cz

Brněnské vydavatelství Julius Zirkus právě vydává novou knížku zpěváka legendarní kapely Visací zámek Jana Hauberta Všelijaké povídky. Knížka bude pokřtěna v rámci koncertu 9. 12. v brněnském klubu Fléda.

Všelijaké povídky jsou Haubertovým již několikátým počinem. V roce 2005 vyšly Básně aneb Visací zámek podle Jana, o dva roky později vzpomínková Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku. V novém titulu se však autor poprvé představuje jako povídkář či fejetonista. Ve směsici fikce a reálných situací od dětských reminiscencí po příhody s Visacími zámkem se opět setkáme s autorovým humorem, ale i niternou zamyšleností, s jeho typickým kontrastem někdy až archaizujícího jazyka a nepřikrášlených dějů.

Knížku skvěle ilustroval Zbyněk Kouba z pražského klubu Na Újezdě, autorem originální sazby je grafik a muzikant René Senko, svými náměty se však i na grafické úpravě knihy významně podílel sám autor textu.

Začátkem prosince se kapela Visací zámek dožívá sedmadvaceti let existence. Zatímco v předchozích letech pořádala k výročí svého prvního slavného vystoupení v roce 1982 velké narozeninové koncerty v Praze (v živé paměti je ještě vyprodaná Lucerna v prosinci 2007, kde byla před dvěma a půl tisíci lidmi mimo jiné pokřtěna právě kniha Hluboká orba) a následně menší v Brně, letos tomu bude poněkud jinak. V Praze se Visáči v tuto dobu představí v rámci společného truné Old Punx Tour s Třemi sestrami. Pravý narozeninový koncert bude tentokrát jen v Brně a to 9. 12. v klubu Fléda. Tu kapela nenavštívila od roku 2005, kdy zde představila své zatím poslední album Punk!

V rámci narozeninového koncertu proběhne i křest Všelijakých povídek. Kmotrem knihy bude kolega frontman, nepřehlédnutelná postava české hudební scény a zpěvák kapely Čankišou, Karel Heřman.

ROZHOVOR S JANEM HAUBERTEM A VYDAVATELEM JAKEM MATTUŠEM

Co si může budoucí čtenář představit pod všelijakostí tvých povídek?
Jan Haubert: Povídky jsou všelijaké jak obsahem, tak formou. Snažím se čtenáře nalákat na pestrost. Při psaní jsem radostně fušoval do mnoha literárních stylů. Nevím, zda jsem vždycky naplnil požadavky zvoleného žánru, to může být také všelijaké.

Když se to tak vezme, všelijaké jsou i tvoje texty pro Visací zámek. Vlastně málokterá kapela je má tak různé — groteskní i vážné, epické i lyrické, složité i jednoduché, nepunkově poetické i punkově nepoetické. Je to záměr? Důkaz všelijakosti tebe samého?

J. H.: Pestrost je pro mě už dlouho známkou kvality. Autor se přece nasmí příliš opakovat! Divím se lidem, kteří chtějí zůstat celý život stejní. Já se měním rád a ochotně.

Čím tě Haubertovy povídky zaujaly, proč ses rozhodl je vydat?

Janek Mattuš: Rozhodl není možná správné slovo, protože by předpokládalo rozhodování — já jsem po nich šel natěšený, ještě ani nebyly dopsány. Mě zaujaly věci, které autor dělá, už dávno, a jeho dříve vydané verše i zlehka složené vzpomínky v Hluboké orbě byly zárukou, že to bude fajn. A je! V mnoha jeho věcech člověk nachází sebe sama, nepřikrášleného, pochybujícího, upřímného, jen to taky tak umět napsat!

Kdo je autorem grafické podoby knížky?

J. M.: Tentokrát jiná sestava než v předchozích knížkách. Každopádně je grafická stránka velmi důležitá, Všelijaké povídky zdaleka nejsou jen holý text. V knížce bude přes dvacet ilustrací, jejichž autorem je Zbyněk Kouba z pražského klubu Na Újezdě, nápaditou sazbu provedl René Senko, stejně jako obálku, ovšem její námět i další důležité návrhy si k povídkám přinesl autor sám, i fyzická podoba knížky je do značné míry jeho dílem.

Asi je rozdíl mezi psaním textů pro kapelu a psaním prózy. Všiml sis tentokrát při tom, čemu se vznešeně říká tvůrčí proces, něčeho překvapivého? Bylo to i v něčem jiné než psát Hlubokou Orbu?

J. H.: Hluboká orba je především dokument, deník kombinovaný se vzpomínkami. V povídkách jsem se mohl víc odvázat! Někdy jsem si vysloveně vymýšlel. Snažil jsem se, aby to byla pořád legrace. Udivilo mě, jak mě to bavilo.

Hodláš psát dál? Myslíš si třeba i na román?

J. H.: Na román opravdu občas myslím. Zatím jsem toho ale příliš nevymyslel.

Co dalšího máš v plánu vydávat?

J. M.: Co vůbec nejbližšího, je potěšitelné, i když to nebude v pravém smyslu novinka — připravuje se dotisk titulu Bav se s volem o sobotě o Janu Ivanu Wünschovi, Jasné páce a Hudbě Praha, protože první náklad je za pět měsíců od vydání téměř vyprodán.

Jan Haubert - Všelijaké povídky

Zdroj: Rockmag.CZ