Visací zámek - Tisk

Koncert na "sedmičce" 5.6.1998

Zápis s koncertu, kterej v přímým přenosu přenášel druhej program ČT

Koncert v klubu 007 5.6.1998

Tak to byla super akce. Vyrazil jsem tam už dost brzo, takže jsem si ještě stihl dát pod strahovským kopcem jeden točenej Gambáč v bufáči. Po sedmý jsem dorazil nahoru a zamířil k sedmičce. Už z dálky bylo slyšet temný dunění hudby z podzemí klubu. Na asfaltový ploše před klubem stály auťáky naší tedy české televize. To jsem vůbec neměl tuchu kolik aut a lidí a techniky je třeba na takovej malej přenos. No chvíli jsem to tam očumoval a čekal jestli se objeví Oskar.

Mezi čtvrt na osm a půl osmou jsem se šel podívat dovnitř na Visáče. Zkoušeli jednotlivý pasáže vystoupení, režisér Petr Zelenka stále pobízel "Štětináče VZ2 Pixiese", aby dělal drsný obličeje a skákal jak zběsilej. Zůstal jsem tam do půl devátý než se objevila Marky s tím, že venku je Oskar. Měl už koupenej lístek, takže ho Martin D. dostal dovnitř ještě před tím, než začli pouštět ostatní, což bylo kolem devátý. Tak jsme kecali a popíjeli pivo a čekali na tu slávu. Oskar zjistil, že se po sále pohybuje novej plakát s fotkou z obalu Zámkománie, takže jsme zašli do šatny nějaký vysomrovat. Hnedka jsme si je nechali podepsat a uložili si je v šatně, abysme si je neponičili při divokým tanci.

Podle programu měli začít hrát o půl devátý a v deset deset měl začít přímej přenos, ale pořád to oddalovali až bylo jasný, že začnou až přímo s přenosem. Tak jsme začli hulákat a pískat a vyvolávat je na jeviště, ale nedali se. Chvíli před začátkem vysílaní nastoupili Visáči na pódium, tak jsme jim parkrát odpočítali začátek, ale nedali se zmást.

Potom začla hrát česká hymna následovaná slovenskou. To už byl plac totálně narvanej, místo pro diváky bylo hodně malý, protože to bylo ohrazený zátarasama kvůli kamerám. Takže se už od samýho počátku nedalo moc pohybovat. Na začátek přednesl Honza VZ1 projev o současný situaci jejímž jediným řešením je změna státní hymny a jako návrh podal píseň Stromeček. Hned začala mela v kotli i na pódiu. Následovaly další fláky a na sále bylo veselo. Po několika kusech bylo první přerušení - VZ1 si na hlavu nasadil pozlacený prkýnko vod hajzlu a dal kytarovýmu křídlu a basovýmu křídlu podpořenýmu zezadu rytmikou otázku a tři možnosti - buď to je univerzální podnos, nebo to je zlatý prkýnko, který dostala Petra Buzková ke svatbě, nebo zlatá deska za 100.000 pirátských kopií nahrávek VZ. Všichni věděli, že C je správně.

Pokračovalo se dalšíma peckama až do dalšího přerušení, kterým bylo hokejový utkání mezi VZ1 a Mirkem Dušínem Hrochem VZ4 v pruhovaným dresu rozhodčího se ke stolnímu hokeji usadil Motýlek VZ3 Savec. Zápas komentoval komentátor České televize. Nakonec se to zvrhlo v surovou rvačku mezi hráči, žlutý se vrhli na červený a naopak, takže musel zasáhnou rozhodčí a skoro všechny vyloučit.

Po zápase opět zahráli Visáči na svoje nástroje několik písniček a pak následovalo třetí, poslední přerušení hudební predukce. Visáči si na pódium povolali k zodpovědnosti zvukaře, kterýho obvinili ze špatnýho zvuku. Zvukař se marně bránil, takže byl puštěn Peprmint bourbon z playbacku, aby si to porovnal a Visáči mezitím popíjeli peprmintku vlastní výroby.

Pak už hráli až do konce - při Spermiích se na plac navlnila bloňdatá dlouhovlasá striptérka a postupně odložila všechny tři kousky svýho oblečení. Podprsenku ji musel rozepnount Pixies, protože se obával, že jinak budou muset natahovat závěrečný kytarový sólo, než se ta děva svlíkne. Při koncertě k 15. výročí ho museli natáhnout na 8 minut. Vystoupení ukončili největšíma peckama - Traktor, Cigára, Neumětel kovový. Na závěr opět zahrála česká hymna a tím skončil koncert v TV. Neskončil ale v klubu, Visáči pro publikum zahráli ještě několik songů na přání a o půl dvanáctý skončili.

Vzali jsme si ze šatny svoje věci, rozžehnali se s díky s Viselcema a vyrazili na autobus. Došli jsme s Oskarem na zastávku a za pár minut už jeli dolů ze Strahova - s modřinama a zalehlýma ušima, ale spokojený tím výborným zážitkem.

(8.6.1998)