Visací zámek - Tisk

Od visacího zámku k VZ

-berg-, Melodie 9/87

Od visacího zámku k VZ

[!!, ID: !!] Nenašlo by se mnoho kapel, které vyvolaly rozpornější odezvu než Visací zámek. Na jedné straně nekritický obdiv provázený natáčením koncertů, na druhé příkré odsouzení jejich tvorby jako primitivní a vykalkulované. Hudba je skutečně jednoduchá, účelně hrané bicí Jirky Pátka i basa Vládi Šťástky zdůrazňují rytmus. Díky zkreslené kytaře Michala Pixy má kapela tvrdý zvuk, zatímco druhý kytarista Ivan Rut se stará o vyhrávky. Oba se střídají v krátkých sólech, Michalova jsou melodická, Ivanova disharmonická.

Záměrná jednoduchost je však účelem. Jen díky ní vyniknou texty, které zpívá Hony Haubert. Jsou reakcí na každodenní skutečnost, zaznamenávají události. Stačí jen uvést názvy Domovnice, Stánek, Povolávací rozkaz nebo Průšvih.

Typická je pro Visací zámek recese, ať již ve stylizaci, nebo v písních, jako je Kapénková nákaza, happeningový Zvukový týdeník, falešně a capella zpívané Tys mě nikdy nemiloval, tys mi lásku jen sliboval. Objevují se i parodie známých skladeb Pec nám spadla, Chtěl bych mít kapelu ze samých pozounů, Půlnoční závodní dráha se slovenským textem nebo Punk Is Punk, verze světoznámého Live Is Life od Opusu.

Jejich pohledu je blízká i poezie Christiana Morgensterna a proto zhudebnili sedm jeho básní, mezi jiným i Kamenného vola, Půlnoční myš a Veliké lalula.

Kapela, kterou v dvaaosmdesátém roce založilo pět studentů stavební fakulty, hrála zpočátku rock s prvky undergroundu a nové vlny. Svou nekompromisní tvorbou, vycházející z vysokoškolského života' si brzo získali nadšené posluchače a jejich věhlas záhy překročil hranice školy. Pod vlivem alb Damned, Motorhead, Clash a Exploited jejich styl rychle vykrystalizoval a pro kapelu se staly typickými krátké rychlé kytarové skladby, v nichž se občas objevily prvky reggae. Vrcholem jejich kariéry byl Výroční koncert Visacího zámku v únoru 1984 na Zofíně.

Od té doby až do letošního Rockfestu nehráli v původním složení, protože končili studia postupně a šli na vojnu. Než se odmlčeli, vystupovali krátce bez Ivana pod názvem Traktor. Ale už na podzim 1985 oba kytaristé a zpěvák obnovili skupinu pod názvem VZ. Na basu s nimi hrál Jirka Pěchoto a na bicí Ada Vitáček. Avšak ani toto velmi tvrdě znějící složení nemělo dlouhého trvání a na Rockfestu 86 hráli bez zpěváka, ale už s původní rytmikou. Tehdy překvapili melodičtějším projevem.

Na letošním Rockfestu hráli převážně starší skladby, protože nemají kde zkoušet, Pixa dojíždí z Českých Budějovic a navíc mají stále potíže se zřizovatelem. Většina kapel by to už dávno vzdala, což by v případě VZ byla velká škoda. Jejich písně jsou slyšet nejen z nahrávek, ale zpívají se s doprovodem španělky, čímž se může pochlubit málokterá skupina.

- berg -, Melodie 9/87
opsal a k zveřejnění poslal Roman Chaloupský