Visací zámek - Tisk

Visáč „Hony“ Haubert nominován na Cenu J. Škvoreckého

V pořadí druhé knižní dílo zpěváka legendární kapely Visací zámek Jana Hauberta Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku se ocitlo mezi tituly nominovanými na literární Cenu Josefa Škvoreckého. Kniha vydaná loni na podzim nakladatelstvím Julius Zirkus byla během několika měsíců rozebrána a právě v těchto dnech přichází na knihkupecké pulty již netrpělivě očekávaný dotisk.

Hluboká orba je jedním z titulů, které navrhli členové poroty na letošní Cenu Josefa Škvoreckého pro vynikající česká beletristická díla. Při ohlasu a kritikách, jichž se knize zatím dostalo, nemusí být nakonec překvapením ani postup do nejužší nominace na vítěze ceny, která bude oznámena koncem září. Cenu vyhlašuje Společnost Josefa Škvoreckého ve spolupráci s Literární akademií Josefa Škvoreckého a Soukromým Gymnasiem Josefa Škvoreckého. Laureát vzejde z rozhodnutí dvacetičlenné poroty.

Jan „Hony“ Haubert přišel s Hlubokou orbou, kterou vydal Julius Zirkus ve volné řadě publikací autorů z tuzemské hudební scény, v době oslav 25 let od založení Visacího zámku. Právě na výročním koncertě kapely v pražské Lucerně, kde mimo jiné vzniklo i nedávno vydané DVD, byla kniha pokřtěna.

Hluboká orba je vzpomínkovou knihou na osmdesátá léta a zároveň kronikou roku 2002, v níž může čtenář nahlédnout do nezkroceného života kapely. Výtvarnou podobu dali knize Karel Haloun a Luděk Kubík, dvorní autoři obalů desek a plakátů mnoha hudebních těles.

Petr Fiala, kapelník skupiny Mňága a Žďorp, komentuje svůj hlas, který dal Hluboké orbě v anketě Lidových novin o knihu měsíce března 2008: "Velmi osvěžující četba o životě punkové kapely. Milé, upřímné a přesné. Velký nadhled, šikovné propojení minulosti a přítomnosti. Často jsem si říkal: Kruci, to jsem přeci zažil já?! Doporučuji deseti hudebníkům z deseti."

„Vrstevnatou prózu Hluboká orba napsal humorista skoro poláčkovské ražby, a to stylem ladně valivým a hutným a řečí mírně archaickou — jako sama hudební produkce Visacího zámku,“ říká o knize kritik Radim Kopáč na Portálu české literatury.

Hony Haubert

Tisková zpráva Rockmag.cz